Tek Yürek
Devlete Para Kazandırılarak Yapılan İlk Stat: TT Arena!

  Malumunuz TT Arena yapıldığından hatta yapılmaya başlandığından bu yana Fenerbahçeli ve Beşiktaşlı arkadaşlarımız hemen her platformda,alakalı alakasız her fırsatta "Bu stadı zaten devlet yaptı size hediye etti", "Bu stad bizim paralarımızla yapıldı", "Utanmadan bir de stad bizim diyorlar", "Biz stadımızı kendi paramızla yaptık" ve benzeri (saymakla bitmez çünkü) cümlelerle biz Galatasaraylı taraftarları taciz ve rahatsız etmeye çalışıyorlar.Ben buna benzer gördüğüm birçok yorumun altında durumu açıklamaya çalıştım ama hala durumu idrak edemeyen yada etmek istemeyen çünkü böylesi işine gelen arkadaşlar için ve belki konu hakkında detaylı bilgisi olmayan Galatasaraylı arkadaşlarım da olabileceğini düşünerekten kısa bir bilgilendirme yazısı yazmayı kendimce uygun gördüm.


          Öncelikle bu süreç nasıl başladı onu hatırlayalım.Rahmetli Özhan Canaydın Başkanımız Galatasaray'a modern bir stadyum kazandırmayı çok istiyordu.Stadyumdan ziyade bir spor kompleksi vardı kafasında.Fakat Mecidiyeköy'deki arazi çok kısıtlıydı.Bu noktada Özhan Canaydın'ın eski bir röportajından bir kesiti aktarıyorum:

          "Stadı kendi paramızla yapmak konusunda çok çabam oldu. Bunu herkes biliyor, şahittir.. Eğer Galatasaray’ın geleceğini düşünmeden, sadece kendi Başkanlık kariyerimi düşünerek hareket etseydim, belki bugün Mecidiyeköy’de 40.000 kişilik bir stadımız olurdu. Ama o kısıtlı arazi üzerinde sıkışmış, birçok özelliğini yitirmiş, yine sonuçta devlete ait olacak olan bir stadımız olacaktı ve biz sanıyorum 2020 yılına kadar o kadar borcumuzun üzerine bir o kadar daha borç ödemek zorunda kalan, hareket alanı iyice daralmış, stadı olmasına rağmen neredeyse stad gelirleri olmayan bir kulüp olacaktık….Olay sadece finansmanla da bitmiyor. Daha başka sorunlar da var. Ali Sami Yen’in şu anki arazisinde bir stat yapılacak olduğunda, bu 40 bin kişilik olursa arkada 5 parsel var, onların da alınması gerek.. Başkalarına ait tapu tescil belgeleri olan parselleri kastediyorum. Likör fabrikası tarafında giriş çıkış sorunu var. Ali Sami Yen’de 2 bin araçlık bir otopark yapılacaktı. 600 araçlık katlı otoparkımız da var. Bu trafiği alt üst edecekti."

          Buraya kadar herşey normal,asıl meseleler bundan sonra başlıyor.Malum Özhan Canaydın döneminde herşeye rağmen stad yapılabilmesi için medyada sürekli olarak Galatasaray'ın kredi çekmeye çalıştığı söyleniyordu.Doğruydu fakat borçlarından ötürü kimi kaynaklar kredi vermeye yanaşmazken,vermeyi kabul edenlerse çok ağır şartlar sunuyordu.Bu sırada Galatasaraylı olduğu herkesce bilinen Mustafa Sarıgül Özhan Canaydın'a Seyrantepe Arazisi'ni önerdi.Seyrantepe Arazisine stad yapıp,Ali Sami Yen Arazisi'ne de otel,otopark,alışveriş merkezi gibi birşeyler yapmak vardı Mustafa Sarıgül'ün kafasında.Bu düşünce Özhan Canaydın'a mantıklı geldi fakat basına sızan bu haber sıkıntıları da beraberinde getirdi.Yine Özhan Canaydın'ın aynı röportajından bir kesit:

          "Öneri basına yansıyınca, Milli Emlak’tan ve Bakanlıktan bir çağrı aldık. Bize Ali Sami Yen GSGM’nin, Seyrantepe ise Milli Emlak’ın malı dediler. Bize bir Resmi Gazete getirdiler, iki gün öncesine aitti ve baktık ki, Seyrantepe satışa çıkmış. Bunun üzerine bir yetkili bize tavsiyede bulundu ve bu olay basına yansıdı diye cevap verdik. Bize şimdi bir yolunuz var denildi. Seyrantepe’ye bir stat yapmak isterseniz, Ali Sami Yen’le bir değiş tokuş yapmanız halinde bu imkan size sağlanır dediler. Bunun üzerine biz de Ali Sami Yen’deki zorlukları, trafiğe gelecek olan ekstra yükü de göz önüne alarak, Seyrantepe projesine yöneldik. Devletle yapılan görüşmelerde Seyrantepe’nin bize verilebileceğini öğrendik. Seyrantepe için o güne değin iki ihale yapıldığını ancak bu ihalelerin geçerli olmadığını öğrendik. Bir ay içinde ihale var ancak siz talip olursanız ihaleyi iptal ederiz dediler. Ve biz Ankara’da 19 Mayıs 2004 tarihinde Başbakan tarafından ihalenin kaldırılması ve bu arazinin kullanım hakkının sportif amaçlı tesisler yapmak için Galatasaray’a tahsisini içeren anlaşmayı imzaladık. İhale iptal oldu ve üst kullanım hakkı tapusunu aldık."

          Üst kullanım hakkının alınmasından sonra sıra stadın yapım aşamasına geldi.Fakat bu noktada başka bir detay ortaya çıktı.Seyrantepe arazisi için ihaleye girmeye hazırlanan 2 kooperatif ve 1 kooperatifler birliği arazi için çalışma üzerindeymiş.Tabi üst kullanım hakkını Galatasaray alınca bu projeleri iptal oluyor fakat Galatasaray Klubü'ne farklı bir teklifle geliyorlar.Teklif edilen ise şu oluyor,"Biz arazinin tapusunu alalım ve yarısını size verelim.Sizin stadınızın yanı sıra kalan alanlara da mesken inşaat yapalım." Bu teklif çok cazip görünüyordu çünkü stad uygun bir krediyle yapılabilecek,stad arazisi de Galatasaray'ın olacak ve Spor Bakanlığı'na kira bedeli dahi ödenilmeyecekti.Fakat 1 yıl süren bekleyişin ardından bu proje kooperatiflerin tutarsızlıkları nedeniyle gerçekleşmedi.

          Bu aşamadan sonra Galatasaray Klubü Mecidiyeköy'deki araziye karşılık Seyrantepe'de bir stadyum inşa edilmesi için bir ihale açılmasını öneriyor.İhale açılıyor ve Galatasaraylı olan Een Talu ihaleyi kazanıp stad yapımına başlıyordu.Fakat bildiğiniz gibi bir süre sonra iflasını açıklayan Eren Talu projeyi yarım bıraktı ve projeyi TOKİ tamaladı.

          Şimdi geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere.Projeyi tamamlayan TOKİ ve doğal olarak Mecidiyeköy'deki arsanın kullanım hakkını da alan TOKİ.Peki bu işten kim karlı çıktı.Gerçekten Devlet Galatasaray'a bedava stad mı yaptı yoksa bu işten kar mı etti.Cemil Çiçek'in 29 Şubat 2011 tarihinde MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak'ın sorusu üzerine TBMM'ne gönderdiği yazıda tam olarak şunlar yazmaktadır(isteyen araştırabilir kaynak gösterme gereği duymuyorum):

          "Ali Sami Yen Stadı’nın bulunduğu arsa, Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu ortaklığına 1 milyar 25 milyon 555 bin liraya ihale edildi. TOKİ’nin buradan alacağı pay 475 milyon lira. Sözleşme şartlarından fazla gelir elde edilirse, 475 milyon liraya ek olarak bu gelirin de yüzde 46,3’ü TOKİ’ye aktarılacak.Arena Stadı’nın maliyeti ise ise 191.5 milyon TL'dir."

          Şimdi nihai sonuca bakalım.Öncelikle TOKİ'nin buradan net karı 475-191.5=283.5 milyon TL.Hatta sözleşme dışı gelir olacağını varsayarsak yaklaşık olarak 300 milyon TL.Peki Seyrantepe'deki arazi ne oldu diyenler olacaktır.Onlara da şöyle cevap verelim.Varsayalım ki Galatasaray bu stadı yaptırmadı ve Milli Emlak Seyrantepe arazisini satışa çıkardı.O arsanın 300 milyon TL getirme olasılığı var mı?Dağın başındaki 120 dönümlük bir arsadan bahsediyoruz.Ki stad yapılmadan önce ulaşımın bile güç olduğu bir arsa.Mecidiyeköy'deki arsa sanki sizindi diyenler de vardı.Onlara da cevabım şu.Fenerbahçe de Beşiktaş da stadlarının olduğu arazide sadece üst kullanım hakkına sahiptir.Bu arsaları satamazlar,stadı yıkıp spor kompleksi dışında bie inşaat yapamazlar.Klupler 49 yıllığına bu arazileri kiralarlar ve devlet klupleri bu araziden,klup kendisi istemediği sürece,çıkaramaz.Çıkarmaya çalışsa isyan çıkar zaten :) Devletin karı bu kadarla da kalmadı.Seyrantepe'de yapılan spor kompleksinin vergi açısından getirisini de hesaba katmak gerek çünkü sadece stadyum olarak kullanılan bir tesis değil.

          Sonuç olarak kimi saf olduğu için bu hesaplara aklı ermeyen,kimi bilse de sırf tahrik edip kızdırmak için taciz cümleleri kuran rakip takım taraftarı arkadaşlarım inşallah şu yazının en azından sonunu okurlar da birazcık objektif olmayı öğrenirler.
 

          Şunu unutmayın ki,bizim devletimiz kendi vatandaşı,kendi esnafı,kendi girişimcisi olduğu zaman hiçbir zaman zararlı çıkmaz.Hatta kar etmiyorsa yardım bile etmez,daha bunu öğrenemediyseniz aklınızdan şüphe ederim :) ha ama yabancı yatırımcı gelir de ben şöyle bir projem var derse gerekirse taş üstüne taş koymaz,hazinenin kapılarını sonuna kadar açar.Ne diyelim Allah sonumuzu hayır etsin,bizleri de böyle boş şeyler için birbirimize düşürmesin.Çünkü ciddi anlamda ülkede satılmadık yer bırakılmıyor ve hala bu hükümetin hayrına iş yapacağını düşünen arkadaşlarımız var.Sonuç olarak TT Arena devlete 280 Milyon TL kazandırırken, Beşiktaş İnönü Stadı için devletten 80 Milyon Tl hibe ve arazi yardımı alırken Fenerbahçe Peşkeş Arena'yı yaptırmıştır!
 
 
Okuduğunuz için teşekkür ederim.
 
Kaynak: http://ttk.sporx.com/blog/turk-telekom-arenayi-devlet-yapti-diyenSXBLQ16918SXQ